Pakoštane
Dana
Sati
Minuta
Sekundi
Izgradnja Mašković Hana započela je 1644.godine po naređenju i sredstvima Jusufa Maškovića, porijeklom iz Vrane, visokog dostojanstvenika na sultanovom dvoru i vrhovnog admirala turske flote.
Han je trebao biti ljetnikovac/rezidencija samog Maškovića kada se iz Carigrada vrati u svoj rodni kraj. Zamišljen je kao raskošna monumentalna i moderna građevina koja bi imala svu potrebnu udobnost, uključujući i tursko kupatilo – hamam.
U izgradnju su uložena značajna novčana sredstva, te je na njemu radilo čak 500 radnika dnevno.
1645. godine Mašković sa 60 000 ratnika osvaja Kretu, a plemenitost koju je ukazao prema zarobljenim mletačkim vojnicima i građanima uzdiže ga među najuzornije ratnike svih vremena, ali izaziva bijes sultana koji ga poziva na dvor gdje Mašković biva smaknut.
Njegova tragična sudbina ostavlja trag i na Hanu koji nije dovršen u planiranom nego u mnogo skromnijem obliku.
SOBE
PAKOŠTANE
Pakoštane je malo dalmatinsko mjesto smješteno na vrlo neobičnoj lokaciji, tankoj kopnenoj prevlaci između Vranskog jezera i Jadranskog mora, pa mu neposredna blizina dvaju različitih svjetova, onog morskog i slatkovodnog, daje posebnu draž. U prošlosti Pakoštane je bilo tradicionalno dalmatinsko mjesto koje se bavilo poljoprivredom i ribarstvom, a danas se sve više orijentira na turizam pa je postalo omiljeno odredište za obiteljski odmor. Opuštajuća atmosfera mjesta, prekrasne plaže s kristalno čistim morem i otočiću blizini, bogata vegetacija, odlična ponuda smještaja i velik izbor konoba i restorana te brojne aktivnosti koje su na raspolaganju gostima razlozi su opravdane popularnosti Pakoštana među turistima. Konobe i restorani nude domaća jela spremljena po tradicionalnim dalmatinskim receptima, a može se uživati i u izvrsnom vinu pakoštanskog kraja. Neposredna blizina Vranskog jezera, te blizina gradova Šibenika, Biograda i Zadra te Nacionalnih parkova Krka, Kornati, Paklenica i Plitvička jezera pružaju priliku za odlične izlete i otkrivanje prirodne i kulturne baštine Hrvatske.
KORNATI
Kameni labirint osamdeset i devet otoka, otočića i hridi u moru – to su Kornati. Najrazvedenija otočna skupina u Sredozemlju. Pogled na kornatske otoke iz zraka, s mora... ili s otočnih vidikovaca na more jednako je dojmljiv – a oku potpuno različit. Svaki je vrijedan iskustva i proučavanja. Suhozidi na kornatskim otocima nijemo i postojano svjedoče o mukotrpnosti ljudskog rada na škrtoj zemlji u kamenu okruženom kristalno čistim morem. Kornati – kameno biserje Mediterana. Kao kakva igra kamena i mora rasuti su otoci i otočići Kornata.
Za lijepa vremena, to je nijema igra plavetnila i sivila. Za vjetrovitog i burnog, progovara u zvuku valova... Kornati su, ipak, poznati siguran zaklon nautičarima kada more pokaže bijes i snagu koja se iživljava ne mareći više za gosta – čovjeka...
Osamdeset i devet otoka, otočića i hridi na ukupnoj površini parka od 216,78 km². Čak kroz te suhe brojke oživljava pred očima čudesna razvedenost koja stvara neponovljive krajolike. Kornati su impozantna slika iz zraka. Kao i s otočnih vidikovaca. A isto tako i s mora, dok plovilo prolazi kroz morski labirint podno mnogih strmaca.
Otoci su u Nacionalnom parku svrstani u dva niza – Kornatski i Piškerski. Ime su dobili po najvećem otoku, Kornatu. Najveća širina otočja unutar granica Parka jest 6 kilometara.
Kornati većinu oduševljavaju, prije svega vizurom. Znatiželjniji mogu više „iščitati“ iz kamena, a u kombinaciji s propitkivanjem lokalnih ljudi čuti osobite priče s otoka koji su relativno udaljeni od obale, smješteni u ribom bogatom akvatoriju koji su često pohodili gusari. Kornati su uvijek sigurno sklonište za ružnog vremena.
Gostima preporučujemo posjet atrakcijama u blizini:
KAMENJAK
Sa sjeverne strane Vranskog jezera, na vrhu brda koje se izdiže iznad srednjeg dijela jezera, nalazi se uređeni vidikovac i info centar Kamenjak odakle se pruža očaravajući pogled na cijelo jezero, obalu i okolne otoke. Na vidikovcu se nalaze dva spojena objekta, izgrađena u tradicionalnom dalmatinskom stilu, veliki plato s klupama i panoramskim teleskopom pa se može lijepo odmoriti i nesmetano uživati u pogledu. Postavljene su i table s brojnim informacijama pa posjetitelji mogu saznati mnoštvo informacija o vranskom kraju, a u info centru se mogu preuzeti karte i saznati bilo koje dodatne informacije. Na vidikovcu se nalaze i suvenirnica te konoba koja nudi domaće dalmatinske specijalitete.
ORNITOLOŠKA STAZA “PTICE VRANSKOGA JEZERA“
Ova drvena poučna staza odlična je prilika za odlazak u edukativnu šetnju - nalazi se na samom Vranskom jezeru, u ornitološkom rezervatu i cijelom njenom dužinom postavljene su poučne table s podacima o pticama koje obitavaju na jezeru, njihovim staništima, hranilištima i brojnim drugim zanimljivostima, a pogled se pruža na jezero i njegove tršćake. Na početku staze nalazi se info centar Crkvine gdje se mogu kupiti suveniri i unajmiti dalekozor s kojim se može još bolje uživati pogledu na jezero i brojne ptičje vrste.
Kupljeno više od 0
Ostavi nam svoju email adresu kako bi te obavijestili kada ponuda postane ponovno dostupna